Zgodnie z raportem UBS i PwC najbogatsi ludzie na świecie stali się nieco mniej zamożni. Zawirowania geopolityczne i niestabilne rynki akcji po raz pierwszy od dekady zmniejszyły majątek miliarderów.

Wartość majątku miliarderów spadła o 388 miliardów dolarów  do  poziomu 8,539 bilionów dolarów, jak wynika z raportu miliarderów UBS / PwC. Szczególnie gwałtowny spadek odnotowano w Wielkich Chinach (drugim co do wielkości “domu” miliarderów po Stanach Zjednoczonych) i szerzej w regionie Azji i Pacyfiku.

Banki prywatne, w tym największy na świecie zarządca majątku, UBS, odczuły już skutki napięć handlowych między USA i Chinami oraz globalną niepewność polityczną, ponieważ klienci w ubiegłym roku unikali handlu i zaciągania kredytów na rzecz gromadzenia większej ilości gotówki.

„Majątek miliarderów spadł w 2018 r. Po raz pierwszy od 2008 r. Z powodu geopolityki”, powiedział szef klientów UBS o bardzo wysokiej wartości netto, Josef Stadler, w raporcie opublikowanym w piątek.

Raport netto wykazał, że wartość netto najbogatszych Chin spadła o 12,8% w ujęciu dolarowym z powodu spadających rynków giełdowych i osłabieniu lokalnej waluty, a wzrost w drugiej pod względem wielkości gospodarce światowej spowolnił do najniższego poziomu od prawie trzech dekad w 2018 r. strącając tym samym dziesiątki z listy miliarderów.

Stadler poodkreśla, że pomimo spadku Chiny nadal “produkują” nowego miliardera co 2-2,5 dnia.

Na całym świecie liczba miliarderów spadła wszędzie, z wyjątkiem Ameryki Północnej i Południowej, gdzie przedsiębiorcy z branży tech nadal podnosili szeregi najbogatszych w USA.

 

„Ten raport pokazuje odporność gospodarki USA”, w której pod koniec 2018 r. Było 749 miliarderów, powiedział John Matthews, szef działu zarządzania majątkiem prywatnym i działalności o bardzo wysokiej wartości netto dla UBS w Stanach Zjednoczonych.

 

Podczas gdy ożywienie na giełdzie po gwałtownym spadku pod koniec 2018 roku pomogło zwiększyć aktywa, tak najbogatsze rodziny na świecie są zaniepokojone globalnymi sprawami, od napięć handlowych i Brexitu po populizm i zmiany klimatu.

„Jest prawdopodobne, że w tym roku bogactwo miliarderów znów wzrośnie” – powiedział Simon Smiles, dyrektor inwestycyjny UBS ds. Wyjątkowo zamożnych klientów, dodając, że byłby to bardziej stłumiony wzrost, niż mogłoby to sugerować szersze zebranie na rynku finansowym.

Photo by Martin Abegglen on Flickr.
Patryk Matuła

Patryk Matuła

Autor bloga

Cześć! Kocham uczyć innych tego co sam już wiem i dlatego postanowiłem prowadzić bloga na którym dzielę się swoją wiedzą.