Ponad 3 lata mojej kariery spędziłem w różnych firmach typu MLM. Ostatnie miesiące i kilka faktów sprawiły, że nigdy nie wrócę do tego typu współpracy. Dlaczego?

Stwórz własny biznes

 

Wizja własnego biznesu zawsze była dla mnie atrakcyjna, więc gdy zobaczyłem model biznesowy stwierdziłem, że start jest stosunkowo niedrogi, a możliwości duże. W końcu jaki inny biznes można zacząć mając od kilkuset do tysiąca złotych? Owszem – w danym momencie to też nie było mało pieniędzy jednak stwierdziłem, że muszę spróbować.

Jako młody chłopak nie zdawałem sobie jednak sprawy z ogromu pracy jaki trzeba włożyć, aby osiągnąć wymierne zarobki. Owszem są przypadki ludzie, którzy mają 18-20 lat i zarabiają ogromne pieniądze. Prawda jest jednak taka, że TOP liderzy, których poznałem, zjedli zęby na tym interesie i osiągają sukcesy przenosząc swoje struktury między firmami.

Jaką masz kontrolę?

 

To było jedno z pytań, które zasiało zwątpienie. Szczególnie gdy firma, której wiele poświęciłem nagle zniknęła z rynku i musiałem przenieść się gdzieś indziej. Wtedy (i po przeczytaniu książki „Fastlane milionera”) zrozumiałem, że MLM to biznes… właścicieli firmy. Tak – możesz zbudować swoją strukturę. Tak możesz dużo zarabiać. Nie – to nie jest Twój biznes. Ty powinieneś budować swoją wartość jako człowiek, jako lider i to dzięki temu, a nie jakiejś-tam firmie budujesz swoją pozycję.

Czy warto dołączyć do firmy MLM?

 

Mimo kilku lat i setek jak nie tysiąca spotkań uważam, że warto wejść do MLM z kilku powodów:

1. Pewność siebie

Gdy zaczynałem tę przygodę wiele mi brakowało w tej kwestii i przez ogromny kontakt z potencjalnymi partnerami biznesowymi uwierzyłem w siebie. Być może są inne sposoby na dojście do tego poziomu. Mi natomiast wiele to dało i z tej perspektywy uważam, że warto być w MLM chociaż przez jakiś czas.

2. Rozwój osobisty

Pewnie nigdy nie byłbym w Berlinie na szkoleniu dla kilku tysięcy osób z całego świata, nie pojawiłbym się na kilkudziesięciu eventach organizowanych wyłącznie dla ludzi w MLM i pewnie nie przeczytałbym tych wszystkich książek, które mam w swojej bibliotece. Rozwój osobisty to największa wartość jaka pozostała mi po latach spędzonych w tej branży.

3. Kontakty zawodowe

Jak często poznajesz nowych, ciekawych ludzi osobiście? I nie mówię tu o „zwykłych” ludziach, ale o wpływowych ludziach, którzy mogą Cię zainspirować, pokazać nowe możliwości. Ja przed wejściem do MLM nie spotkałem ich zbyt wielu, a gdy zacząłem tę przygodę nagle kontakty pojawiały się same i niektóre pozostały do dziś.

4. Produkty

Niektórzy mówią, że za drogie, że bez sensu, ale prawda jest taka, że jest część firm, w których zawsze chcę być klientem, bo po prostu ich produkty są rewelacyjne i warte swojej ceny. Jeżeli trafisz na dobrą firmę to nauczysz się doceniać jakość, bo będziesz musiał trochę tego kupić co miesiąc. Według mnie jest to jednak tego warte.

Ile można zrobić w MLM?

Dużo – o ile masz małe potrzeby finansowe. Ja nigdy nie przekroczyłem progu kilku tysięcy złotych w skali miesiąca, więc nie uważam to za spektakularny sukces, jednak w ogólnym rozliczeniu całej mojej przygody z MLM wyszedłem na plus. Zdecydowanie jednak uważam, że można zarobić więcej we własnym biznesie, w którym mamy 100% kontroli nad zmianami i do tego Cię zachęcam.

Jeżeli spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymać powiadomienie na Facebooku o kolejnym zapisz się na mój newsletter pisząc wiadomość na Messengerze  <<LINK>>

Photo by Joshua Ness on Unsplash

Patryk Matuła

Patryk Matuła

Autor bloga

Cześć! Kocham uczyć innych tego co sam już wiem i dlatego postanowiłem prowadzić bloga na którym dzielę się swoją wiedzą.